Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
07. 12. 2017

Za železnými dveřmi: Werner při návštěvě podatelny nahlédl i do archivu

Při svých toulkách brněnským odštěpným závodem zavítal tentokrát Werner von Siemens na oddělení, se kterým přichází do styku téměř všichni zaměstnanci firmy, přesto mnozí vlastně nevědí, co se za prosklenými dveřmi odehrává. Řeč je o poštovní podatelně, která se nachází hned naproti recepci v budově U Rybníčku.

0Počet zobrazení: 267

Exkurze však začíná jinde. Ocitáme se za těžkými dveřmi s nápisem Archiv, které jsou v mezipatře nad podatelnou. Ne moc lidí totiž ví, že Libuše Kučerová a její kolegyně Anna Michálková nemají na starosti jen vyřizování pošty, ale starají se také o ukládání smluv a jiných dokumentů.

Pracovní den oběma začíná v šest hodin, kdy se schází v prostorách archivu. Tam je práce vcelku monotónní. „Zakládáme smlouvy a jinou dokumentaci, kterou nám sem donesou z jednotlivých oddělení. Zapíšeme ji do počítače, přiřadíme jí ukládací znak, potvrdíme předávací dokument a papíry zařadíme do regálu mezi ostatní,“ popisuje archivační procesy Michálková. Na začátku každého roku potom musí vyhledat tiskoviny, kterým skončilo archivační období a čeká je tedy skartace. „Je to práce, která nám zabere celý měsíc. Při minulém skartování jsme naplnily dva velké kontejnery,“ doplňuje ji kolegyně.

V osm hodin se obě pracovnic rozdělí – jedna zůstává mezi regály, druhá schází na podatelnu. Tam vybere poštu ze schránek, které jsou přede dveřmi. Následně veškerou poštu zapíše do systému, ofrankuje a nachystá na odeslání. Ta, která má týdenní směnu v archivu, má za úkol cesty na poštu. „Denně přivážíme okolo padesáti dopisů a podobný počet i odvážíme. V období Vánoc, kdy chodí různé přání a PFka, je to klidně dvojnásobek,“ říká Kučerová s tím, že podatelna nemá na starosti poštovní zásilky pouze pro oddělení v SIT, ale stará se také o Siemens s.r.o. a v Brně sedící drásovské zaměstnance.

Kdo si myslí, že na poště už mají díky dennodenním návštěvám protekci, je na omylu. „Ráno i odpoledne stojíme ve frontě jako všichni ostatní. Není problém se s čekáním dostat i přes půlhodinu. A když je na přepážce někdo nový, často ani neumí naše dopisy správně přijmout,“ popisuje Michálková, která na poště dříve pracovala a zvyká si na tak situaci na druhé straně přepážkového skla.

Podatelna byla kdysi častým cílem několika firemních filatelistů. „Hlavně dopisy z ciziny na sobě měly často krásné známky, o ty býval velký zájem. Teď už ale chodí čím dál více obálek frankovaných, takže místo známky je jen razítko. Když sem tam nějaký pěkný filatelistický kousek přijde, vezmu ho domů vnukovi,“ vysvětluje Kučerová a dodává, že obálek ubývá i celkově, především díky e-mailové komunikaci.

I v této spíše rutinní práci se však najdou zajímavé, až detektivní momenty. „Když přijde dopis v azbuce a chybí mu adresát, sháníme někoho, kdo by nám ho přeložil, abychom ho aspoň zařadily na správné oddělní. Jednou jsme tu dokonce měly dopis kompletně v maďarštině, který byl adresovaný pouze firmě, bez nějakého konkrétního jména. Doporučili nám jednoho zaměstnance, který maďarsky uměl, ale byl v té době na dovolené, takže jsme tu týden chodily kolem dopisu a nevěděly, co s ním,“ vzpomíná Kučerová.

 

Potkejte se s Wernerem i vy!

Je vám líto, že si Werner von Siemens ještě nevybral k návštěvě vaše oddělení? Nebo byste rádi zjistili, co mají na starosti kolegové z jiného patra, ale stydíte se zeptat? Svoje tipy posílejte na: zuzana.richtrova@siemens.com

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web