Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
07. 12. 2017

Za železnými dveřmi: Werner při návštěvě podatelny nahlédl i do archivu

Při svých toulkách brněnským odštěpným závodem zavítal tentokrát Werner von Siemens na oddělení, se kterým přichází do styku téměř všichni zaměstnanci firmy, přesto mnozí vlastně nevědí, co se za prosklenými dveřmi odehrává. Řeč je o poštovní podatelně, která se nachází hned naproti recepci v budově U Rybníčku.

0Počet zobrazení: 78

Exkurze však začíná jinde. Ocitáme se za těžkými dveřmi s nápisem Archiv, které jsou v mezipatře nad podatelnou. Ne moc lidí totiž ví, že Libuše Kučerová a její kolegyně Anna Michálková nemají na starosti jen vyřizování pošty, ale starají se také o ukládání smluv a jiných dokumentů.

Pracovní den oběma začíná v šest hodin, kdy se schází v prostorách archivu. Tam je práce vcelku monotónní. „Zakládáme smlouvy a jinou dokumentaci, kterou nám sem donesou z jednotlivých oddělení. Zapíšeme ji do počítače, přiřadíme jí ukládací znak, potvrdíme předávací dokument a papíry zařadíme do regálu mezi ostatní,“ popisuje archivační procesy Michálková. Na začátku každého roku potom musí vyhledat tiskoviny, kterým skončilo archivační období a čeká je tedy skartace. „Je to práce, která nám zabere celý měsíc. Při minulém skartování jsme naplnily dva velké kontejnery,“ doplňuje ji kolegyně.

V osm hodin se obě pracovnic rozdělí – jedna zůstává mezi regály, druhá schází na podatelnu. Tam vybere poštu ze schránek, které jsou přede dveřmi. Následně veškerou poštu zapíše do systému, ofrankuje a nachystá na odeslání. Ta, která má týdenní směnu v archivu, má za úkol cesty na poštu. „Denně přivážíme okolo padesáti dopisů a podobný počet i odvážíme. V období Vánoc, kdy chodí různé přání a PFka, je to klidně dvojnásobek,“ říká Kučerová s tím, že podatelna nemá na starosti poštovní zásilky pouze pro oddělení v SIT, ale stará se také o Siemens s.r.o. a v Brně sedící drásovské zaměstnance.

Kdo si myslí, že na poště už mají díky dennodenním návštěvám protekci, je na omylu. „Ráno i odpoledne stojíme ve frontě jako všichni ostatní. Není problém se s čekáním dostat i přes půlhodinu. A když je na přepážce někdo nový, často ani neumí naše dopisy správně přijmout,“ popisuje Michálková, která na poště dříve pracovala a zvyká si na tak situaci na druhé straně přepážkového skla.

Podatelna byla kdysi častým cílem několika firemních filatelistů. „Hlavně dopisy z ciziny na sobě měly často krásné známky, o ty býval velký zájem. Teď už ale chodí čím dál více obálek frankovaných, takže místo známky je jen razítko. Když sem tam nějaký pěkný filatelistický kousek přijde, vezmu ho domů vnukovi,“ vysvětluje Kučerová a dodává, že obálek ubývá i celkově, především díky e-mailové komunikaci.

I v této spíše rutinní práci se však najdou zajímavé, až detektivní momenty. „Když přijde dopis v azbuce a chybí mu adresát, sháníme někoho, kdo by nám ho přeložil, abychom ho aspoň zařadily na správné oddělní. Jednou jsme tu dokonce měly dopis kompletně v maďarštině, který byl adresovaný pouze firmě, bez nějakého konkrétního jména. Doporučili nám jednoho zaměstnance, který maďarsky uměl, ale byl v té době na dovolené, takže jsme tu týden chodily kolem dopisu a nevěděly, co s ním,“ vzpomíná Kučerová.

 

Potkejte se s Wernerem i vy!

Je vám líto, že si Werner von Siemens ještě nevybral k návštěvě vaše oddělení? Nebo byste rádi zjistili, co mají na starosti kolegové z jiného patra, ale stydíte se zeptat? Svoje tipy posílejte na: zuzana.richtrova@siemens.com

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Nejčtenější

archiv
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a Share Matching Programem?
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a...
Jak je to letos s těmi akciemi?
Jak je to letos s těmi akciemi?
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Ve fialové a pro dobrou věc
Ve fialové a pro dobrou věc
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová kolektivní smlouva
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová...

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web