Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
04. 10. 2017

Tým produktivity pracuje napříč celým závodem

Začátkem září byl v naší firmě sestaven tým produktivity. Pět začínajících talentů   z různých oddělení mělo za úkol se během jednoho měsíce podívat na možné úspory ve firmě.

0Počet zobrazení: 266

Záměr sestavit tým produktivity přišel ze Siemens AG. Ředitelé mohelnického závodu pak dali týmu stoprocentní podporu a požádali všechny zaměstnance firmy, aby i oni byli týmu nápomocní. „Schází se u nás řada rad, tipů a nápadů,“ říká k tomu vedoucí týmu Jiří Kyranda. 

V týmu se sešli věkově i profesně mladí pracovníci. Na materiálovou stránku věci se zaměřuje Markéta Suchá Hurdesová z oddělení strategického nákupu a konstruktéři Jiří Švec a Tomáš Gereš. Proces si pod lupu vzali člen oddělení PT Ondřej Beran a team leader Jiří Kyranda z QM. Ten je ve firmě profesně nejstarší, na konci září to bude rok, co do mohelnického závodu nastoupil.

Než přišel do Siemensu, pracoval Jiří Kyranda u olomouckého Honeywellu, kde působil jako vedoucí kvality na generálních opravách a byl zodpovědný za vstupní, mezioperační a konečnou kontrolu. Nedá dopustit na systémová řešení a principy managementu kvality. „Všechny činnosti ve firmě mají být chápány jako proces. V této souvislosti rád cituji významného amerického statistika Edwarda Deminga, který prohlásil: „Kdo nemá pod kontrolou procesy podniku, nemá pod kontrolou celý podnik.,“ říká Jiří Kyranda, nositel černého pásu Six Sigma.

Také podle Tomáše Gereše by se každý podnik měl zaměřit na procesy. „Z mého pohledu konstruktéra jsou u nás v Siemensu motory pravidelně optimalizovány. Úspory v materiálech se hledají jen těžce,“ uzavírá. „Hledání úspor na straně materiálu je denním chlebem nákupčích i konstruktérů. Naše oddělení mají velmi dobře zmapována možné dodavatele. Přesto se i my v týmu produktivity snažíme najít další možnosti, jak nakoupit materiál levněji a přitom neovlivnit kvalitu výsledného výrobku,“ shodují se další členové týmu, Jiří Švec a Markéta Suchá Hurdesová. Jiří Kyranda k tomu dodává svůj pohled z oblasti kvality: „Nemůžeme nakupovat nekvalitní produkty na vstupu a očekávat kvalitu na výstupu. Nehledě na to, jaké problémy může mít se zpracováním nekvalitního materiálu výroba a další podpůrná oddělení.“ Jako team leader se nyní zaměřuje na nastavené procesy a také analyzuje produktivitu zaměstnanců, respektive neproduktivní časy. Tato veličina vypovídá o tom, kolik času se ve firmě stráví při přímé výrobě motoru a kolik ostatními činnostmi – například při navážení materiálu a seřizování strojů nebo při školení a poradách.

Dalším členem týmu je Ondřej Beran, který do závodu nastoupil začátkem roku. Předtím se patnáct let věnovat technologii, tři roky z toho pracoval jako specialista na štíhlou výrobu. „Štíhlá výroba je o zmapování procesu a řešení těch problémů, které mě trápí. Trochu se bojím toho, že když se budeme snažit rychle generovat úspory, vytvoříme problém jinde,“ říká Ondřej Beran, který ve štíhlé výrobě vidí jasnou budoucnost. Jak říká, jeho současná práce v týmu produktivity ho baví, i když při ní občas naráží na frustraci kolegů ze závodu a musí překonávat stejné překážky, na jaké naráželi už oni.

Na tým produktivity se často obracejí sami zaměstnanci firmy. Tým se pak zabývá zlepšovacími návrhy, které byly zamítnuty a nebo dlouho čekají na realizaci a je v nich přitom významný potenciál. Podle Jiřího Kyrandy je často také možné rozšiřovat zavedené zlepšáky na šiřší pole působení a aplikovat zlepšovací návrhy na více komponentů, materiálů a procesů.

Díky tomu, že se nejen tým, ale i vedení závodu a německá strana společně podívali na návrhy, které byly v minulosti zamítnuty, povedlo se přinést na stůl několik úsporných opatření. Oddělení konstrukce například dlouho upozorňovalo na různou cenu, jakou za nákup EJOT šroubů zaplatíme my a jakou zaplatí dceřinné společnosti v Německu. Na základě nových jednání s dodavatelem šroubů se ušetřilo 70 000 EUR. Jaká další opatření z dílny týmu produktivity budou implementována ukáže čas.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web