Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
08. 11. 2017

Strom života

Před dvěma roky zasadili v Novém Jičíně Strom, jehož větve dnes sahají do Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Všude tam poskytuje Strom života služby mobilního hospice - tedy péči pacientům v terminálním stádiu života po ukončení kurativní léčby. Cesta, kterou lidé ze Stromu života nabízí, je zřejmě tím nejpřirozenějším způsobem, jak prožít poslední dny života - doma, v kruhu nejbližších a především důstojně. V rámci Siemens fond pomoci jsme hospici věnovali částku dvacet tisíc korun na pořízení kyslíkového koncentrátoru k oxygenoterapii.

0Počet zobrazení: 158

Za své dvouleté působení se stal Strom života kapacitně největším mobilním hospicem v Česku. Jak sami říkají, počet žadatelů o jejich péči roste a v tuto chvíli už bohužel nejsou schopni poskytovat službu tam, kde by je potřebovali. Přitom až osmdesát procent lidí by si přálo zemřít doma. Markéta Blinková ze Stromu života vysvětluje, že zájem o služby mobilního hospice je znamením o změně poměrů:„ Společnost si až nyní uvědomuje, že je zde možnost zůstat v poslední fázi života v domácím prostředí. Kdysi to bylo samozřejmé, lidé se doma rodili a umírali tam, potom ale přišla jakási doba temna, kdy se všechny negativní události tabuizovaly, dnes se to vše začíná otevírat a mluví se o umírání jako o součásti našeho života.“

Právě mobilní hospice jsou v tomto ohledu důstojným řešením. Hlavním aktérem v péči ale zůstává rodina. „Naše péče není bez pomoci rodiny myslitelná. Multidisciplinární tým lékařů, zdravotníků, pracovníků v sociálních službách a dalších je schopný pečovat o pacienta po dobu, kdy rodina musí plnit i další běžné funkce, ale jinak zůstává tím nejdůležitějším pečujícím článkem,“ popisuje princip péče Markéta Blinková a zároveň dodává, že se na této smutné etapě života dají najít i krásné okamžiky. Rodina zjistí, že nemocnému člověku už nikdy nebude moct dát víc a když řeknu, že si tu poslední fázi užijí, tak to myslím v plném slova smyslu. Zpětně tito lidé dokáží mluvit o tom, že fáze umírání blízké osoby byla opravdu krásná, při konci byli spolu a vyslovili věci, na které dřív nedošlo, plánovali budoucnost, studium dětí a podobně.“

Navzdory zjevné poptávce po mobilních hospicových službách a dobře odváděné práci lidí, kteří je zajišťují, není tato péče legislativně upravena. Finance na provoz proto hospice zajišťují formou finanční podpory od donátorů, nadací, fondů, měst a obcí. I přes veškeré naše úsilí a vstřícnost dárců nám stále prostředky chybí. Proto jsme rádi za jakoukoli formu finanční podpory. Do rodin zapůjčujeme zdravotní přístroje a kompenzační pomůcky, které pomáhají zajišťovat kvalitu poskytované péče. Jednou z nich je kyslíkový oxygenerátor, který v terminálním stádiu většina pacientů kvůli problémům s dýcháním potřebuje,“ popisuje využití pomůcky, na jejíž nákup frenštátský závod přispěl.

Na konec povídání Markéta Blinková připomíná, že je nutné překonat obavu lidí z toho, že péči o blízkého nezvládnou: „To, že vám někdo blízký umírá je velká rána. Pokud se rodina včas dozví o možnosti využití služeb mobilního hospice, je to podaná ruka, na kterou se může spolehnout dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu.“

-mk-

 

Drtivá většina pacientů hospice má v poslední fázi života problémy s dušností. Pomocí je jim i oxygenoterapie za pomocí kyslíkového koncentrátoru, který Strom života do rodin zapůjčuje. 

 

 

 

V centrále Stromu života v Novém Jičíně pomáhají také dětem, které přišly o některého z rodičů, v rámci činnosti Dětského Klubu Stromeček. Nedílnou součástí služeb hospice je také Ambulance paliativní medicíny a Poradny pro pečující a pozůstalé v Rožnově pod Radhoštěm.

 

 

 

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často v práci přicházíte do styku s osobními daty zákazníků, zaměstnanců, dodavatelů či jiných partnerů?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Není digitalizace jen nafouklá bublina?
Není digitalizace jen nafouklá bublina?
„5P,“ která musíte znát!
„5P,“ která musíte znát!
20 let Ceny Wernera von Siemense
20 let Ceny Wernera von Siemense
Digitální továrna s digitálními produkty? Ve Frenštátě realita
Digitální továrna s digitálními produkty? Ve...
Co na nás chystá GDPR?
Co na nás chystá GDPR?
Naše zlaté motory
Naše zlaté motory

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web