Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
07. 12. 2017

Slavný houslista z Křenové ulice a jeho výjimečné housle

V domě na rohu ulic Křenová a Rumiště, který už dnes bohužel nestojí, se v židovské rodině 8. června 1812 narodil houslista Heinrich Wilhelm Ernst. Stejně jako jeho o třicet let starší současník Niccoló Paganini dosáhl světové proslulosti, ale na rozdíl od něj jsou dnes jeho věhlas a skladby známy spíše už jen hudebním nadšencům. Jeho mimořádný přínos do oblasti hudby dokazuje fakt, že založil a jako primárius vedl Beethovenovo kvarteto, jehož členy na druhých houslích a viole byli Joseph Joachim a Henryk Wieniawski, oba pozdější věhlasní virtuózové.

0Počet zobrazení: 67

Bohužel nervové onemocnění znemožnilo Ernstovi pokračovat v koncertní kariéře. Poslední roky svého nedlouhého života trávil ve francouzské Nice, kde 8. října 1865 zemřel. Brněnská pamětní deska umístěná na dnešním rohovém domě, tedy v místě původního umělcova rodného domu, připomíná i jeho housle. Heinrich Wilhelm vlastnil (a hrál na) dvoje vzácné a zvukově bezkonkurenční housle od Antonia Stradivariho, které jsou na jeho počest označovány jako Ernst. Jedny z nich, dnes označované Lady Hallé/Ernst, jsou též esteticky výjimečné, a to svojí unikátní zadní deskou s velmi výrazným šikmo orientovaným žíháním. Na tyto housle později hrála i další slavná brněnská houslistka Vilemína Nerudová - Hallé (odtud tedy označení Lady Hallé v současném názvu houslí) či americký houslista William Kroll. Virtuozitu Heinricha Wilhelma Ernsta dnes připomínají především nahrávky jeho skladeb. Z nich lze vyzdvihnout například neuvěřitelně rychle hranou etudu Allegro risoluto, která je v přednesu Ruggiera Ricci dostupná na YouTube.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Nejčtenější

archiv
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a Share Matching Programem?
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a...
Jak je to letos s těmi akciemi?
Jak je to letos s těmi akciemi?
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Ve fialové a pro dobrou věc
Ve fialové a pro dobrou věc
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová kolektivní smlouva
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová...

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web