Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
07. 12. 2017

Slavný houslista z Křenové ulice a jeho výjimečné housle

V domě na rohu ulic Křenová a Rumiště, který už dnes bohužel nestojí, se v židovské rodině 8. června 1812 narodil houslista Heinrich Wilhelm Ernst. Stejně jako jeho o třicet let starší současník Niccoló Paganini dosáhl světové proslulosti, ale na rozdíl od něj jsou dnes jeho věhlas a skladby známy spíše už jen hudebním nadšencům. Jeho mimořádný přínos do oblasti hudby dokazuje fakt, že založil a jako primárius vedl Beethovenovo kvarteto, jehož členy na druhých houslích a viole byli Joseph Joachim a Henryk Wieniawski, oba pozdější věhlasní virtuózové.

0Počet zobrazení: 254

Bohužel nervové onemocnění znemožnilo Ernstovi pokračovat v koncertní kariéře. Poslední roky svého nedlouhého života trávil ve francouzské Nice, kde 8. října 1865 zemřel. Brněnská pamětní deska umístěná na dnešním rohovém domě, tedy v místě původního umělcova rodného domu, připomíná i jeho housle. Heinrich Wilhelm vlastnil (a hrál na) dvoje vzácné a zvukově bezkonkurenční housle od Antonia Stradivariho, které jsou na jeho počest označovány jako Ernst. Jedny z nich, dnes označované Lady Hallé/Ernst, jsou též esteticky výjimečné, a to svojí unikátní zadní deskou s velmi výrazným šikmo orientovaným žíháním. Na tyto housle později hrála i další slavná brněnská houslistka Vilemína Nerudová - Hallé (odtud tedy označení Lady Hallé v současném názvu houslí) či americký houslista William Kroll. Virtuozitu Heinricha Wilhelma Ernsta dnes připomínají především nahrávky jeho skladeb. Z nich lze vyzdvihnout například neuvěřitelně rychle hranou etudu Allegro risoluto, která je v přednesu Ruggiera Ricci dostupná na YouTube.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web