Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Rotterdam na chytré síti

Budoucností energetiky jsou chytré sítě. A v nizozemském Rotterdamu se tato budoucnost stává současnou realitou. Do tří let bude v rámci projektu, který má ověřit možnosti využití inteligentních rozvodných sítí, postupně připojeno na dvacet tisíc budov.

0Počet zobrazení: 220

Vizí konceptu inteligentních sítí jsou spolehlivé, automatizované a efektivně řízené distribuční sítě, jejichž základem je interaktivní obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji, distribuční sítí a zákazníky o aktuálních potřebách výroby a spotřeby energie. V chytré síti domácnost v jednu chvíli odebírá elektřinu z velkých elektráren, ale hned vzápětí do sítě dodává elektřinu ze solárních panelů na své střeše a síť se postará o její využití.

Při realizaci projektu se spojila rotterdamská radnice s provozovatelem distribuční soustavy Stedin a poskytovatelem energetických služeb Lyv Smart Lyving. Základním prvkem sítě je systém decentralizovaného energetického managementu DEMS vytvořený Siemensem. Ten umožňuje sledovat a koordinovat množství na sobě nezávislých výrobců a odběratelů energie, upřednostňuje spotřebu elektřiny blízko místa produkce a spojuje produkci malých energetických zdrojů dohromady, aby se dala snáze prodat na energetickém trhu. „Řízení systému decentralizovaného energetického managementu je upraveno tak, aby bylo snáze pochopitelné a byla radost je používat. Dispečeři, kteří řídí distribuční soustavu, potřebují k zaškolení na obsluhu DEMS o 60 % méně času než na jiné systémy,“ vyzdvihuje Thomas Werner, který se v Siemensu podílel na jeho vývoji.

Cílem pilotního provozu inteligentní sítě řízené systémem decentralizovaného energetického managementu od Siemensu v Rotterdamu je mimo jiné i vymazat špičky v odběru elektřiny, vyhnout se přetížení sítě a šetřit energii i náklady na její distribuci. Dalším úkolem by mělo být povzbuzení investic do obnovitelných zdrojů energie, ale také do technických prostředků skladování vyrobené elektřiny.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web