Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Rotterdam na chytré síti

Budoucností energetiky jsou chytré sítě. A v nizozemském Rotterdamu se tato budoucnost stává současnou realitou. Do tří let bude v rámci projektu, který má ověřit možnosti využití inteligentních rozvodných sítí, postupně připojeno na dvacet tisíc budov.

0Počet zobrazení: 16

Vizí konceptu inteligentních sítí jsou spolehlivé, automatizované a efektivně řízené distribuční sítě, jejichž základem je interaktivní obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji, distribuční sítí a zákazníky o aktuálních potřebách výroby a spotřeby energie. V chytré síti domácnost v jednu chvíli odebírá elektřinu z velkých elektráren, ale hned vzápětí do sítě dodává elektřinu ze solárních panelů na své střeše a síť se postará o její využití.

Při realizaci projektu se spojila rotterdamská radnice s provozovatelem distribuční soustavy Stedin a poskytovatelem energetických služeb Lyv Smart Lyving. Základním prvkem sítě je systém decentralizovaného energetického managementu DEMS vytvořený Siemensem. Ten umožňuje sledovat a koordinovat množství na sobě nezávislých výrobců a odběratelů energie, upřednostňuje spotřebu elektřiny blízko místa produkce a spojuje produkci malých energetických zdrojů dohromady, aby se dala snáze prodat na energetickém trhu. „Řízení systému decentralizovaného energetického managementu je upraveno tak, aby bylo snáze pochopitelné a byla radost je používat. Dispečeři, kteří řídí distribuční soustavu, potřebují k zaškolení na obsluhu DEMS o 60 % méně času než na jiné systémy,“ vyzdvihuje Thomas Werner, který se v Siemensu podílel na jeho vývoji.

Cílem pilotního provozu inteligentní sítě řízené systémem decentralizovaného energetického managementu od Siemensu v Rotterdamu je mimo jiné i vymazat špičky v odběru elektřiny, vyhnout se přetížení sítě a šetřit energii i náklady na její distribuci. Dalším úkolem by mělo být povzbuzení investic do obnovitelných zdrojů energie, ale také do technických prostředků skladování vyrobené elektřiny.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Nejčtenější

archiv
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a Share Matching Programem?
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a...
Jak je to letos s těmi akciemi?
Jak je to letos s těmi akciemi?
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Ve fialové a pro dobrou věc
Ve fialové a pro dobrou věc
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová kolektivní smlouva
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová...

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web