Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Porušování pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se u nás netoleruje

Každý zaměstnanec by měl mít jistotu, že se po své pracovní směně ve zdraví vrátí domů. Na svou bezpečnost bychom tak měli všichni dávat pozor. Přesto to podle výsledků nedávného auditu někteří berou na lehkou váhu. Generální ředitel Eduard Palíšek se na nedávné Siemens Business Conferenci vyjádřil jasně: pro porušování pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci máme nulovou toleranci. A kontroly dodržování těchto pravidel budou častější. 

0Počet zobrazení: 1136

Bezpečnost je jedním z pilířů oblasti BOZP. V Siemensu budujeme kulturu nulové úrazovosti (Zero Harm Culture), pomocí níž se snažíme omezit výskyt nehod a úrazů způsobených v pracovní době, a to zejména prevencí. Význam prevence si uvědomoval už Werner von Siemens v roce 1884, když tvrdil, že nesmí být chápána jen jako zákonný požadavek, ale jako základní lidská povinnost. Siemens bere zodpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví při prací velmi vážně. Bez vaší součinnosti to však nejde – bezpečnost musíme všichni bez výjimky přijmout za svou. 

Mezinárodní audit ukázal nedostatky

Při nezávislém mezinárodním auditu, který vloni proběhl, navštívili komisaři celkem 11 zemí, mezi nimiž byla i Česká republika. Auditoři navštívili mimo jiné naše závody v Drásově, Letohradě, Mohelnici a Trutnově. Auditované země byly hodnoceny na základě objevených nedostatků a v České republice jich nalezli několik. Pochybení objevili komisaři například v uskladňování hořlavých látek, používání nevhodných ochranných pomůcek nebo rovnou nepoužívání pomůcek vůbec; ve špatném stavu materiálu či nářadí. Nejzávažnější ovšem byly případy obcházení bezpečnostních pokynů. 

Nebezpečné situace se však nevyhýbají ani zaměstnancům v kancelářích. Napadlo vás někdy, že při neopatrné manipulaci se zásuvkou může dojít ke zkratu nebo že pokud nedáte pozor, můžete uklouznout na čerstvě vytřené chodbě? Podobných příkladů je spousta. 

Siemens je jako zaměstnavatel odpovědný za vaši bezpečnost v pracovní době. Uvědomte si však, že se každý z vás podpisem pracovní smlouvy zavázal dodržovat pravidla, která firemní směrnice a zákon nařizují. Ignorováním těchto pravidel neohrožujete pouze sebe a kolegy, ale i existenci naší společnosti, což si zřejmě ti, kteří pravidla porušují, neuvědomují. V příštím roce nás auditoři navštíví znovu, a pokud další audit objeví, že jsme nereagovali na výzvy k nápravě, může být Siemens postihován. V nejhorším možném důsledku může dojít k ukončení výroby v dotčeném závodě.

Jsme zodpovědní za sebe i za druhé

Nejvyšší vedení českého Siemensu se na listopadové konferenci shodlo, že obcházení bezpečnostních pravidel je nepřijatelné, a v otázce bezpečnosti bude nekompromisní. Neznalost neomlouvá a základem je osvěta. Manažeři proto ve spolupráci s EHS pracovníky nastaví jasný postup školení a předávání potřebných informací.

Za zdraví své i svých kolegů jsme však zodpovědní také my sami. Přijměme pravidla bezpečnosti za svá a mějme oči otevřené. Pokud zpozorujete kolegu, který nepoužívá ochranné pomůcky nebo nedává pozor při cestě po schodech, protože píše na telefonu zprávu, důrazně ho upozorněte. Na tom není nic špatného. Jedním ze základních kamenů kultury nulové úrazovosti je, abychom se starali jeden o druhého. Nebuďme proto lhostejní. Setkáte-li se se situací, kterou neumíte řešit, proberte to se svým nadřízeným nebo pracovníkem EHS, který vám poradí.


Eduard Palíšek, generální ředitel českého Siemensu:

Bezpečnost práce je otázka, o které se nediskutuje. Každý z více než 370 tisíc zaměstnanců Siemensu kdekoliv na světě má právo očekávat, že práce v naší společnosti je bezpečná a on se vrátí domů zdravý a v pořádku. Přestože jsou pravidla bezpečnosti práce jasně nastavena a každý zaměstnanec má k dispozici kvalitní nástroje a ochranné prostředky, ne vždy je všichni používají a pravidla respektují. Takový přístup je nepřijatelný. Nebudeme tolerovat ani tu nejmenší odchylku od pravidel bezpečnosti. Důvod je jednoduchý: ten, kdo při pracovním úrazu utrpí největší škodu, je zraněný pracovník a jeho rodina. Vlastní zaměstnanci, stejně jako zaměstnanci dodavatelů jsou tím nejcennějším, co máme. Proto budeme v otázkách bezpečnosti práce nekompromisní. A stejný postoj vyžadujeme od každého. I od vás. 

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web