Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Mikrosítě: Ochrana před výpadky i možnost sousedského tradingu

Představte si systém zásobování elektrickou energií, kde výpadek v jedné oblasti neohrozí fungování dalších. A zároveň systém, kde je možné prodat přebytky ušetřené energie z obnovitelných zdrojů (třeba vlastní fotovoltaiky na střeše) sousedovi. Přesně takhle vypadá pilotní projekt mikrosítí, který se od roku 2016 rozvíjí v newyorském Brooklynu. Pro realizaci projektu se spojil americký startup LO3 Energy se Siemensem.

0Počet zobrazení: 231

Garantem projektu je brooklynský startup LO3 Energy, který provozuje „transaktivní síť“ – platformu, jež funguje na podobném principu jako ověřování transakcí v prostředí kryptoměn – tzv. blockchainu. Tento pojem označuje distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů o transakcích. Transakce jsou sdružovány do bloků, po jejichž verifikaci již nemůže být změněna žádná z transakcí, aniž by byly změněny i všechny ostatní související transakce.

 

Technologii, na které tato platforma funguje, poskytla divize Siemens Digital Grid. Podobně jako u obdobného projektu, který už proběhl v jižním Bavorsku ve vesnici Wildpoldsried. I tady Siemens poskytl potřebné technologie – řídicí systém, spínače, baterie a chytré měřiče.

 Střechy v Brooklynu pokryly solární panely

Brooklynská mikrosíť má ale větší ambice než jen zajišťovat obchodování s elektřinou z obnovitelných zdrojů v malém měřítku, tzv. mezi sousedy. Jeho cílem je snížit zranitelnost, kterou trpí klasické distribuční sítě, kde výpadek jedné linky může způsobit problémy na velkém území. Po zkušenostech s devastujícím hurikánem Sandy v roce 2012 počítá projekt s instalací bateriových jednotek, které by v případě další podobné katastrofy zajistily aspoň nejnutnější osvětlení města.

 Projekt zastřešuje startup LO3

Pokud to bude možné, místní spotřeba elektřiny by se měla přizpůsobit její aktuální výrobě. Například elektromobily by se měly nabíjet, pouze když svítí slunce a pokud se bezpečnostní bateriová úložiště nepotřebují dobíjet. V Brooklynu se tak v malém testuje něco, co v budoucnu může znamenat velkou proměnu celého energetického průmyslu: mikrosíť jako základ energetiky budoucnosti, jež bude spoléhat na síť vzájemně propojených, ale zároveň nezávislých energetických buněk.

 

 

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web