Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Mikrosítě: Ochrana před výpadky i možnost sousedského tradingu

Představte si systém zásobování elektrickou energií, kde výpadek v jedné oblasti neohrozí fungování dalších. A zároveň systém, kde je možné prodat přebytky ušetřené energie z obnovitelných zdrojů (třeba vlastní fotovoltaiky na střeše) sousedovi. Přesně takhle vypadá pilotní projekt mikrosítí, který se od roku 2016 rozvíjí v newyorském Brooklynu. Pro realizaci projektu se spojil americký startup LO3 Energy se Siemensem.

0Počet zobrazení: 124

Garantem projektu je brooklynský startup LO3 Energy, který provozuje „transaktivní síť“ – platformu, jež funguje na podobném principu jako ověřování transakcí v prostředí kryptoměn – tzv. blockchainu. Tento pojem označuje distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů o transakcích. Transakce jsou sdružovány do bloků, po jejichž verifikaci již nemůže být změněna žádná z transakcí, aniž by byly změněny i všechny ostatní související transakce.

 

Technologii, na které tato platforma funguje, poskytla divize Siemens Digital Grid. Podobně jako u obdobného projektu, který už proběhl v jižním Bavorsku ve vesnici Wildpoldsried. I tady Siemens poskytl potřebné technologie – řídicí systém, spínače, baterie a chytré měřiče.

 Střechy v Brooklynu pokryly solární panely

Brooklynská mikrosíť má ale větší ambice než jen zajišťovat obchodování s elektřinou z obnovitelných zdrojů v malém měřítku, tzv. mezi sousedy. Jeho cílem je snížit zranitelnost, kterou trpí klasické distribuční sítě, kde výpadek jedné linky může způsobit problémy na velkém území. Po zkušenostech s devastujícím hurikánem Sandy v roce 2012 počítá projekt s instalací bateriových jednotek, které by v případě další podobné katastrofy zajistily aspoň nejnutnější osvětlení města.

 Projekt zastřešuje startup LO3

Pokud to bude možné, místní spotřeba elektřiny by se měla přizpůsobit její aktuální výrobě. Například elektromobily by se měly nabíjet, pouze když svítí slunce a pokud se bezpečnostní bateriová úložiště nepotřebují dobíjet. V Brooklynu se tak v malém testuje něco, co v budoucnu může znamenat velkou proměnu celého energetického průmyslu: mikrosíť jako základ energetiky budoucnosti, jež bude spoléhat na síť vzájemně propojených, ale zároveň nezávislých energetických buněk.

 

 

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často v práci přicházíte do styku s osobními daty zákazníků, zaměstnanců, dodavatelů či jiných partnerů?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Není digitalizace jen nafouklá bublina?
Není digitalizace jen nafouklá bublina?
„5P,“ která musíte znát!
„5P,“ která musíte znát!
20 let Ceny Wernera von Siemense
20 let Ceny Wernera von Siemense
Digitální továrna s digitálními produkty? Ve Frenštátě realita
Digitální továrna s digitálními produkty? Ve...
Co na nás chystá GDPR?
Co na nás chystá GDPR?
Naše zlaté motory
Naše zlaté motory

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web