Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Roman Kokšal: Hraju pro potěchu vlastní i svých nejbližších

U většiny lidí se dá rozlišit jejich profese od hobby. U Romana Kokšala, vedoucího divize Mobility, se v průběhu let tyto dvě stránky jeho osobnosti prolínají. „Zřejmě to máme v genech. Rodina je z poloviny zaměřená umělecky, druhá část technicky a ekonomicky. Teta se strýcem se profesionálně zabývali tancem a klavírní hrou, děda byl konstruktér jeřábů v ČKD Slaný – a zbytek rodiny? Ekonomové a finančníci!

0Počet zobrazení: 280

Romana tak od mala vedli ke hře na klavír; studoval na konzervatoři, kde přibral ještě cemballo. „Geny pro techniku“ tím nepotlačil, naopak. Po každodenním cvičení šel za dědou do garáže, kde se hrabali v autech, což je jeho druhý koníček.

Roman byl přesvědčen, že se vydá na dráhu profesionální hudební kariéry. Zlom přišel na konzervatoři, když už mu bylo jasné, že pouhým koncertováním se uživí jen pár vyvolených. Věděl, že k těmto výšinám těžko dosáhne, a tehdy se projevila jeho praktická povaha: poohlédl se po reálných možnostech obživy. Pedagogická fakulta, to bude ono! Kombinace učitele hudby a profesionálního klavíristy se mu líbila. Jenže znovu došlo k posunu, když si přibral studium hudebního managementu na HAMU. To ho přivedlo do hudební produkce a pak do čistě ekonomické sféry. Takový krok znamenal opustit koncertní dráhu úplně. Co ho k tomu přimělo? „Mým problémem byly drobné chyby při vystoupení. Běžný posluchač je nepozná, ale já neměl jako profesionál dobrý pocit. Klavír se proto stal pouze mým koníčkem.“

Když nastoupil do Siemensu jako ekonom a poté jako vedoucí divize Mobility, stal se jeho hlavním nepřítelem čas. Svá hobby – klavír a auta – ale pěstuje dál. „Doma v jednom pokoji mám dvě křídla a cemballo. Už pět let nekoncertuju ani nedoprovázím hráče na ostatní nástroje, což jsem dlouhou dobu po ukončení studií stíhal. Nemám kapacitu cvičit tak, abych byl se svým výkonem spokojený. Hraju jen pro potěchu vlastní nebo svých nejbližších. Bez vážné hudby však být nemohu, tak jako abonent České filharmonie zůstávám v kontaktu se svými kolegy a spolužáky alespoň jako aktivní posluchač.

Také auta mě fascinují pořád. Pořídil jsem si postupně dva veterány – Tatru 603 a Škodu Octavii, oba z roku 1959. Koupil jsem je, když byly ještě za únosnou cenu. Dnes jsou, zejména Tatry, spíš investicí. Starám se, aby oba vozy byly pojízdné, a jsem pyšný, že mají původní lak i techniku. Nelíbí se mi, když veterán vypadá, že právě sjel z tovární linky. Občasný šrám posiluje jeho autentičnost. Vozový park bych rád rozšířil, ale je to prostorově, finančně i časově náročné. Protože se chci naplno věnovat rodině, o Tatře 87, což je úžasný vůz, jen sním. Člověk se zkrátka musí smířit s tím, že na něco nedosáhne.“

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často v práci přicházíte do styku s osobními daty zákazníků, zaměstnanců, dodavatelů či jiných partnerů?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Není digitalizace jen nafouklá bublina?
Není digitalizace jen nafouklá bublina?
„5P,“ která musíte znát!
„5P,“ která musíte znát!
20 let Ceny Wernera von Siemense
20 let Ceny Wernera von Siemense
Digitální továrna s digitálními produkty? Ve Frenštátě realita
Digitální továrna s digitálními produkty? Ve...
Co na nás chystá GDPR?
Co na nás chystá GDPR?
Naše zlaté motory
Naše zlaté motory

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web