Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Elektrické ruční vrtačky a elektrické navijáky

Elektrická ruční vrtačka je dnes standardním vybavením řemeslníků a bezpočtu domácností.  Cesta k její současné podobě však byla zdlouhavá. Podílel se na ní i Siemens.

0Počet zobrazení: 18

Kdy člověk poprvé použil vrtací nástroje, není přesně známo. Použití luku a tyče k vrtání ilustrují již nástěnné malby v egyptské hrobce z roku 2700 před naším letopočtem a uměle provrtané kameny nalezli archeologové i na ještě mnohem starších nalezištích. Co víme jistě, je, že luk byl postupným vývojem vystřídán nebozezem, v 15. století přišel kolovrátek a ten doplnila stojanová vrtačka – mechanický nástroj, který vznikl z lukového vrtáku. Roku 1774 John Wilkinson v Anglii zkonstruoval první stroj na vyvrtávání kanónových hlavní a parních strojů. Na počátku 19. století se pak objevuje ruční vrtačka a také patenty na vylepšení sklíčidla.

Doba elektrického vrtání začala – zcela logicky – koncem 19. století a je spojena se jménem Wilhelma Emila Feina, který je považován za vynálezce elektrické ruční vrtačky. V roce 1895 vyvinul první elektrický ruční vrták SZ 3, čímž započal éru elektrického nářadí.  Fein později začal pracovat v Berlíně u společnosti Siemens & Halske, která svou elektrickou ruční vrtačku představila kolem roku 1900. Disponovala výkonem 80 wattů a dosahovala osmi set otáček za minutu. 

Dalším významným sortimentem z produkce závodů Siemens byly počátkem dvacátého století elektrické navijáky a kladkostroje. Spolu s dieselovými motory se v té době dostaly také na lodě. První takto vybavenou zaoceánskou lodí se v roce 1912 stala Selandia dánské Východoasijské společnosti. Díky novému pohonu se jí přezdívalo „loď bez páry a kouře“, někdy byla popisována jako loď „fantomová“. Jakýsi kapitán jiného plavidla ji prý dokonce nabídl pomoc poté, co z ní neviděl vycházet kouř. Domníval se, že muselo dojít k nehodě.

Elektrická ruční vrtačka Siemens & Halske. Snímek kolem roku 1900.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Nejčtenější

archiv
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a Share Matching Programem?
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a...
Jak je to letos s těmi akciemi?
Jak je to letos s těmi akciemi?
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Ve fialové a pro dobrou věc
Ve fialové a pro dobrou věc
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová kolektivní smlouva
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová...

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web