Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
10. 01. 2018

Elektrické ruční vrtačky a elektrické navijáky

Elektrická ruční vrtačka je dnes standardním vybavením řemeslníků a bezpočtu domácností.  Cesta k její současné podobě však byla zdlouhavá. Podílel se na ní i Siemens.

0Počet zobrazení: 210

Kdy člověk poprvé použil vrtací nástroje, není přesně známo. Použití luku a tyče k vrtání ilustrují již nástěnné malby v egyptské hrobce z roku 2700 před naším letopočtem a uměle provrtané kameny nalezli archeologové i na ještě mnohem starších nalezištích. Co víme jistě, je, že luk byl postupným vývojem vystřídán nebozezem, v 15. století přišel kolovrátek a ten doplnila stojanová vrtačka – mechanický nástroj, který vznikl z lukového vrtáku. Roku 1774 John Wilkinson v Anglii zkonstruoval první stroj na vyvrtávání kanónových hlavní a parních strojů. Na počátku 19. století se pak objevuje ruční vrtačka a také patenty na vylepšení sklíčidla.

Doba elektrického vrtání začala – zcela logicky – koncem 19. století a je spojena se jménem Wilhelma Emila Feina, který je považován za vynálezce elektrické ruční vrtačky. V roce 1895 vyvinul první elektrický ruční vrták SZ 3, čímž započal éru elektrického nářadí.  Fein později začal pracovat v Berlíně u společnosti Siemens & Halske, která svou elektrickou ruční vrtačku představila kolem roku 1900. Disponovala výkonem 80 wattů a dosahovala osmi set otáček za minutu. 

Dalším významným sortimentem z produkce závodů Siemens byly počátkem dvacátého století elektrické navijáky a kladkostroje. Spolu s dieselovými motory se v té době dostaly také na lodě. První takto vybavenou zaoceánskou lodí se v roce 1912 stala Selandia dánské Východoasijské společnosti. Díky novému pohonu se jí přezdívalo „loď bez páry a kouře“, někdy byla popisována jako loď „fantomová“. Jakýsi kapitán jiného plavidla ji prý dokonce nabídl pomoc poté, co z ní neviděl vycházet kouř. Domníval se, že muselo dojít k nehodě.

Elektrická ruční vrtačka Siemens & Halske. Snímek kolem roku 1900.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Jak často využíváte některou ze slev na Portálu zvýhodněných nabídek?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens Reportu!
Dejte nám svůj souhlas se zasíláním Siemens...
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Divize Mobility začíná psát svůj nový příběh
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky soutěže v upcyklaci
Spotřebiče i hudební nástroje: vítězné snímky...
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně myšlení
GDPR není o vyplnění pár tabulek, ale o změně...
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i e-maily mají svou etiketu
Devět nešvarů v e-mailové komunikaci aneb i...
Osobní údaje musíme chránit
Osobní údaje musíme chránit

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web