Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
18. 05. 2018

Digitální továrna na poctivou kávu

0Počet zobrazení: 94

Postavit hrneček pod trysku kávovaru, dovnitř vložit kávový pod, zmáčknout tlačítko – a pak už jen chvíli počkat, až se hrnek naplní lahodnou kávou. Kávový pod (kapsle) obsahuje správné množství kávy, pečlivě upražené a namleté na tu pravou hrubost, aby z ní mohl kávovar vyrobit dokonalé espresso s perfektní pěnou. Výroba takového kávového podu ovšem není vůbec jednoduchou záležitostí. Ale ve výrobním závodě předního světového výrobce kávy – společnosti Jacobs Douwe Egberts ve Valašském Meziříčí – ji dnes usnadňuje moderní řízení s prvky digitálního podniku inspirované koncepcí Průmyslu 4.0. Implementaci těchto prvků zařídila společnost Compas automatizace, přední obchodní partner společnosti Siemens.

 

Systém Simatic PCS 7 propojuje celý výrobní proces do jednoho organického celku. 

Původně zde řídicí systémy jednotlivých technologických zařízení nebyly nijak vzájemně propojeny, vše se řídilo lokálně. Výroba kávy je přitom sofistikovaný proces. Záleží v něm na každém kroku, jeho správném načasování i množství použitých surovin. Společnost Compas automatizace ze Žďáru nad Sázavou proto navrhla projekt, který celý proces výroby kávy zastřešil a propojil do jednoho organického celku. Hlavním řídicím systémem se stal Simatic PCS 7 doplněný systémem řízení výrobních šarží Simatic Batch. Ten řídí jednotlivé části dávkového technologického procesu a přesně sleduje a reportuje, co se s danou šarží v každém výrobním kroku výroby děje. „Digitalizace výroby a sběr procesních dat nám velmi pomohly usnadnit a zefektivnit výrobu,“ říká Zdeněk Jašek, vedoucí IT oddělení společnosti Jacobs Douwe Egberts. „Veškeré technologie proto dnes spravujeme online a potřebná data má každý kdykoliv podle přidělených pravomocí k dispozici. Celý proces výroby je navíc úzce provázaný se systémem SAP, který generuje objednávky, na jejichž základě produkce konkrétních kávových či kapucínových směsí probíhá,“ dodává. Systém také eviduje veškerý pohyb materiálu ve výrobě a skladové zásoby. Vše je tak propojeno na několika úrovních podnikového MES systému – od obchodního oddělení přes operátory pražírny, od skladové evidence po balicí linky. Továrna je tak příkladem úspěšného projektu komplexní digitalizace výroby.

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Z jakého kanálu se nejčastěji dozvídáte, na čem pracují kolegové z jednotlivých oddělení, divizí či výrobních závodů?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Nepotřebujeme řešit palčivější problémy než zavádění konceptu chytrých měst?
Nepotřebujeme řešit palčivější problémy než...
PÉČE O ZDRAVÍ S BENEFITEM PLUS ... Dovolená s Benefitem Plus
PÉČE O ZDRAVÍ S BENEFITEM PLUS ... Dovolená s...
Jak jsme letos dobrovolničili
Jak jsme letos dobrovolničili
Siemens Trutnov slavil 25 let a spouští novou výrobu
Siemens Trutnov slavil 25 let a spouští novou...
Laboratoř pro chytrá města
Laboratoř pro chytrá města
Zlaté české ručičky: Co dalšího jste upcyklovali?
Zlaté české ručičky: Co dalšího jste upcyklovali?

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web