Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
07. 12. 2017

Digitalizace je běh na dlouhou trať, ale vyplatí se

3D tisk, bezpapírová výroba, nebo unikátní brýle s průhledovým displejem, které budou přehrávat jednoduchý manuál na smontování dílů. To je pouze krátký výčet digitalizačních aktivit, které v rámci zavádění Průmyslu 4.0 čekají brněnský výrobní závod.

0Počet zobrazení: 87

Začneme trochou teorie. Digitalizace se skládá ze tří rovin integrace – horizontální, vertikální a inženýrské podpory. Pod pojmem horizontální integrace chápeme především integraci počítačovou, která v sobě propojí všechny systém od samotné poptávky, přes subdodávky, vývoj, konstrukci, výrobu až k expedici bez nutnosti papírové dokumentace.

Integrace vertikální je spojení od nejmenších senzorů v hale od měření teploty, tlaku, světla, přes plánování, kooperaci až do SAPu. „Jednoduchý příklad z praxe - senzory podle předem nastavených limitů vyhodnotí, že v hale je málo světla, a automaticky tak rozsvítí žárovky. Obdobně to platí pro subdodávky - pokud systém vyhodnotí zpoždění vstupního materiálu, automaticky přeplánuje výrobní proces,“ vysvětluje technolog David Fiala, který se brněnské digitalizaci věnuje.

Průmysl 4.0, nebo chcete-li čtvrtá průmyslová revoluce, se stává v konkurenčním boji nezbytností. Důvody jsou jasné. „Digitalizace výrazně zrychlí a zefektivní celý proces od objednávky po dodávku. Čas jsou peníze, takže s tím jsou samozřejmě spojeny také snižující se náklady. Usnadní také například opakované práce a bude mít podíl na snížení zmetkovitosti,“ vyjmenovává Fiala.

Zatím se v Brně rozjíždí tři digitalizační projekty. Prvním je přechod na bezpapírovou výrobu, jehož cílem je přesunout veškerou výrobní dokumentaci do digitální podoby a halu vybavit dotykovými monitory. Dále ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně proběhly zkušební testy na 3D tisku reverzní komory pro malou turbínu. V neposlední řadě brněnský závod ve spolupráci s firmou Konica Minolta testuje brýle s průhledovým displejem. Ty přehrávají nositeli krátké návody na sestavení montovaného dílu, což by mělo výrazně urychlit zaučení nových zaměstnanců.

Změny však nenastanou zde dne na den. „Všichni víme, že digitalizace je běh na dlouhou trať. Do pěti let bychom však chtěli dosáhnout hmatatelných výsledků,“ uzavírá Fiala. 

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Nejčtenější

archiv
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a Share Matching Programem?
Jaký je rozdíl mezi Siemens Profit Sharing a...
Jak je to letos s těmi akciemi?
Jak je to letos s těmi akciemi?
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Staňte se akcionářem společnosti Siemens!
Ve fialové a pro dobrou věc
Ve fialové a pro dobrou věc
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová kolektivní smlouva
V Siemens BTS Mohelnice byla uzavřena nová...

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin pro zaměstnance společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné zaškrtnout souhlas s Podmínkami užívání. Tímto souhlasem akceptujete Podmínky využívání v jejich plném znění a bude vám umožněn přístup k veškerému obsahu stránek.

Opustit web