Noviny pro zaměstnance společnosti Siemens Česká Republika
Nechte si posílat aktuální číslo na váš e-mail
18. 05. 2018

Chceme software jako lego, ne jako puzzle

Mladý progresivní čtyřicetičlenný tým SW Competence Center divize Mobility funguje dva roky a v nejbližší době se bude rozrůstat zhruba na dvojnásobek. Přestože jsou kolegové deseti různých národností, problémy v komunikaci rozhodně nemají.

0Počet zobrazení: 121

Vedoucí týmu Pavel Zach pečlivě dbá na to, aby jeho „parta“ táhla za jeden provaz a všichni o všem vzájemně věděli a doplňovali se. Potenciál vidí také v tom, že díky krátké době existence není tým zatížený historií a zažitými stereotypy. To mu dává svobodu a možnost nastavení vlastní cesty. Pod názvem SW Competence Center se skrývá velmi zajímavá a kreativní práce, jíž je vývoj softwaru do kolejových vozidel. Jde o aplikace, které slouží provozovatelům vlaků, cestujícím a posádce k získávání a sdílení informací.

Vyvinout jednou – použít mnohokrát

„Naše přidaná hodnota? Víme, jak se dělá software. Přemýšlíme o něm jako o produktu, který bude využit více než jen jednou. Na paměti máme proto projekty, které teprve přijdou a mohou těžit z těch předchozích. Jasně řečeno: vyvinout jednou – použít mnohokrát. Tuhle synergii v procesu chceme přinášet jako přidanou hodnotu. Náš systém by neměl být typu puzzle, ale mít variabilitu lega. V puzzlech se totiž velice obtížně hledá, kam který element patří. Naopak v legu můžete spojovat kostičky, jak se vám zachce. Zároveň lze při stavbě použít, resp. sdílet i velice komplexní komponenty. „To je možné díky změně v přístupu, a to od čistě projektového k produktově orientovanému,“ vysvětluje Pavel Zach. 

Pro něj je také velmi důležitý lidský faktor. Chce dále budovat tým, kde si kolegové důvěřují a respektují se se svými silnými i slabými stránkami. Aby každý mohl plně využívat svých silných stránek a posilovat je a aby v týmu vždy našel někoho, kdo mu pomůže s tím, co mu tolik nejde. Usiluje o to, aby se všichni doplňovali technicky, ale i lidsky a byli připraveni kdykoli si vzájemně pomoci. Pracuje na tom, aby byl tým vytvořen z lidí, kteří dovedou vzít svoji část zodpovědnosti i kreativity, o věcech mluvili včas a soustředili se na to, co se dá udělat, a ne na to, co se nepovedlo. Zásadou je pro něj neříkat, že to nejde, ale ukázat, jak to udělat lze.

„Do mé kanceláře už nechodí lidé s tím, že něco nefunguje, ale přicházejí s návrhy, jak by to fungovat mohlo,“ dodává na závěr Pavel Zach.

 

Diskuze k článku

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Z jakého kanálu se nejčastěji dozvídáte, na čem pracují kolegové z jednotlivých oddělení, divizí či výrobních závodů?

Archiv anket

Nejčtenější

archiv
Nepotřebujeme řešit palčivější problémy než zavádění konceptu chytrých měst?
Nepotřebujeme řešit palčivější problémy než...
PÉČE O ZDRAVÍ S BENEFITEM PLUS ... Dovolená s Benefitem Plus
PÉČE O ZDRAVÍ S BENEFITEM PLUS ... Dovolená s...
Jak jsme letos dobrovolničili
Jak jsme letos dobrovolničili
Siemens Trutnov slavil 25 let a spouští novou výrobu
Siemens Trutnov slavil 25 let a spouští novou...
Laboratoř pro chytrá města
Laboratoř pro chytrá města
Zlaté české ručičky: Co dalšího jste upcyklovali?
Zlaté české ručičky: Co dalšího jste upcyklovali?

Podkategorie

Štítky

Vítejte na portále Siemens Report Online, webové verzi novin společnosti Siemens Česká republika.

Pro využívání internetové stránky Siemens Report Online je nutné se seznámit s Podmínkami užívání a Souhlasem se zpracováním osobních údajů a poté zaškrtnout souhlas.

Tímto souhlasem akceptujete Podmínky užívání a účel zpracování vašich osobních údajů a bude vám na základě toho umožněn přístup k veškerému obsahu internetových stránek.

Pro vstup je nutné zaškrtnout oba souhlasy.

Opustit web